A hatodosztályú francia labdarúgócsapat szurkolói az okostelefonjuk segítségével irányítják a helyi csapatot. Lassan beleszólhatunk a nagy csapatok taktikájába is?
Az elhívatott foci rajongók egy része már kipróbálta, hogy milyen lehet egy csapat vezetőedzőjének lenni a méltán híres Football Manager menedzserszimulátor segítségével. Az Avant Garde Caennaise francia csapat szurkolóinak egy zöme, viszont léptek egy szintet és aktívan részt vesznek a klub mindennapi életében.
A Football Manager korábban már bebizonyította, hogy itt nem csak egy egyszerű szimulátorról van szó, amivel az ember elüt pár órát és közben élvezi a vezetőedző szerepét. Számtalan nagy csapat adatbázisként használja a játékot, hiszen precíz adatokkal dolgoznak a játék fejlesztői, ami által a csapatok gyorsan fel tudják térképezni a kiszemelt játékosokat. Az évek során akadt pár rendkívüli eset is amikor kisebb focicsapatok vezetőedzőként elszánt videojátékosokat szerződtetnek.

A BBC jelentése szerint a rajongóknak létrehoztak egy okostelefonos applikációt, United Managers néven, mely segítéségével a rajongók beleszólhatnak a kezdőtizenegybe, a cserékbe és az alakzatba. Továbbá, a stábbal, valamint a játékosokkal is tudnak kommunikálni. Az edzők számára statisztikai adatok is rendelkezésre állnak, így a játékosok pályán nyújtott teljesítménye sem marad titok.
A döntéseket szavazások döntik el és minél aktívabb egy szurkoló, annál többet ér a szavazata. Ezeket a rajongókat egyszerűen “Umans”-nak becézik és komoly segítséget nyújtanak a hatodosztályú csapat napi szintű működésében. Természetesen a csapatnak van egy vezetőedzője, aki végrehajta a szavazatok eredményeit, viszont a gyors döntéseket továbbra is ő hozza meg, például egy meccs esetén amikor nem jut kellő idő szavazatok meghirdetésére. A vezetőedző bizonyos esetekben javaslatokkal élhet például, hogy kit cseréljenek le, amit aztán a szurkolók akár meg is vétózhatnak. A szurkolókkal való együttműködés egyik jótékony hatása, hogy a francia csapat volt profi játékosokat és jobb képességű játékosokat is képes volt szerződtetni.
Az applikáció segítéségével a szurkolók láthatják, hogy a játékosok, hogyan teljesítettek az edzések során, amelyek aztán befolyásolják a végső kezdőtizenegyet is. Az applikációt fejlesztő cég most a nemzetközi terjeszkedést vette célbe és szeretnék, ha más országokban lévő csapatok is részt vennének a projektben.
A szurkolók és a csapat is élvezi a különleges helyzetet, viszont a Francia Labdarúgó-szövetésg (FFF) 2018-ban hozott egy döntést, melynek értelmében a csapatok nem működhetnek együtt olyan harmadik féllel, akik befolyásolják a csapat teljesítményét. Ezzel együtt pedig a vezetőedző felelősége is csökken, hiszen ő részben a szurkolók által meghozott döntéseket hajta végre. A bajnokságban szereplő csapatok sem nézik jól szemmel a Caen kezdeményezését, viszont a projekt mostanra egyre nagyobb nyilvánosságnak örvend és a francia csapat szurkolótábora is szép számmal gyarapodik.

Az említett szabályok még nem léptek érvénybe, így az AG Caen – beleértve mind a 2500 edzőjüket – tovább készülnek a következő mérkőzésükre. Mi pedig alig várjuk, hogy egy magyar csapat is előrukkoljon egy hasonló rendszerrel.