Fizetős lesz az Android? Egyre több a fájlmentesen támadó vírus!
Bezár a WD merevlemez-gyára!
A nap legérdekesebb számtech hírei a Restart-ban!
Érkezhet a fizetős Android?
Tegnapi adásunkban szó eset arról, hogy az Európai Bizottság rekordméretű bírságot szabott ki a Google-re. A vállalat 4,34 milliárd eurót köteles fizetni, amiért a trösztellenes törvények megsértette. A bizottság külön kiemelte, hogy a Google-nek nem lenne szabad a Chrome böngészőt és a keresőjét az operációs rendszerbe csomagolnia, illetve a gyártókat hátráltatni abban, hogy az Android főzött verzióit használják. Továbbá, a vállalat abban is bűnös, hogy bizonyos gyártó és telekomcégeknek nagy összegeket fizetett azért, hogy az általuk értékesített készülék tartalmazzák a Google Search applikációt.
A keresővállalat fellebbez a bírság ellen, viszont az EU döntése nagy hatással lehet a cég androidos üzleti modellre. A cég ügyvezetője, Sunder Pichai, egy blogbejegyzésben védte meg a Google stratégiáját, miszerint az Android ökorendszer számtalan lehetőséget biztosít a felhasználók számára. A bejegyzés arra is kitér, hogy a felhasználók könnyedén törölhetik az előtelepített applikációkat a készülékről.
Amennyiben a Google-t meggátolják a saját alkalmazásainak rendszerbe integrálásában, az tönkreteheti az Androidot. Pichai szerint az EU ezzel a döntéssel azt üzeni, hogy a zárt, szabadalmaztatott rendszerek előnyt élveznek a nyílt platformokkal szemben. A Google szerint az androidos üzleti modell hamarosan megváltozhat, vagyis a gyártóknak ezentúl licencdíjat kell majd fizetniük az Androidért. A Google böngészője vagy éppen keresője ma már szinte megkerülhetetlen, így elég valószínűtlen, hogy a felhasználók ne keresnék ezeket a szolgáltatásokat.
Egyre több a fájlmentesen támadó számítógépes vírus
A fájlmentes, kizárólag a számítógép memóriájában működő kártevők egyre elterjedtebbé váltak az utóbbi pár évben. Ezek a fajta támadások azért veszélyesek, mert a víruslaboratóriumok számára nincs fájl, amelyet elemezni lehetne. A hagyományos víruskereső technológiák pedig képtelenek ezeket felismerni.
A 2000-es évek elején megjelent támadásforma most ismét népszerűvé vált a kibertérben és nem véletlenül beszélnek róla sokat a kiberbiztonsági szakemberek. A vírusstatisztikát elemezve kiderül, hogy 2017-ben a legtöbb támadást (13 százalék) fájlmentes kártevő indította. A Barkly és a Ponemon Institute felmérése szerint a fájl alapú támadásokhoz képest ezeknél a fajta támadásoknál tízszer nagyobb az esély arra, hogy sikeresek lesznek. Ennek fényében nem csoda, hogy ismét népszerű támadásforma lett.
A fájlmentes elnevezés nem minden esetben igaz, mivel legtöbbször a kártevő egy e-mail csatolmányban érkezik. A kártevő aktiválása után pedig az ismert sérülékenységeket kihasználva, a rendszer eszközei segítségével memóriából indulnak. A kártevő így már csak a memóriában található meg, a merevlemezen nem marad nyoma.
A fájlmentes támadásforma elterjedésével a vírusirtó szoftverek is alkalmaznak már memória felügyeletet, amelyek megpróbálják kiszűrni a kártevőket. A vírusvédelem működése is átalakul, ahogyan fejlődnek a kártevők, mivel várhatóan a jövőben ehhez hasonló vírusok fognak elterjedni a kibertérben.
Bezár a Western Digital merevlemez-gyára
Az SSD-k népszerűsége miatt nincs elegendő kereslet, így bezár a Western Digital 1973 óta üzemelő merevlemez-gyára. Számos eszközben bukkanak fel SSD-k és egyre többen részesítik előnyben amikor új adattárolók keresnek. A hagyományos merevlemezek kereslete alaposan megcsappant. A felhasználók számára fontos szempont a teljesítmény, így érthető az SSD-k fölényes térnyerése az adattárolók piacán. A merevlemez-gyártók ettől függetlenül próbálják kecsegtetővé tenni a hagyományos merevlemezeket új technológiák bevonásával, amelyek növelik a tárolók kapacitását. A HDD-tárhely növekszik is, gyorsabban, mint ahogyan az SSD-k vételára csökkenne. A jelek szerint azonban mindez nem volt elég.
Ennek fényében a Western Digital úgy döntött, hogy bezárja a Malajziában lévő merevlemez-gyárát. Ez volt a WD egyik első gyárüzeme, amely 1973 óta működött. A cégnek így már csak két gyára marad Thaiföldön. A WD a hagyományos merevlemezek helyett, inkább az SSD-ket fogja előnybe helyezni és megpróbál nagyobb részesedést elérni az SSD-piacon.
Nézd meg a Restart teljes adását, hogy ne maradj le a nap legérdekesebb számtech híreiről, valamint megválaszoljuk a nézők informatikai kérdéseit is!
Informatikai műsorunkba te is becsatlakozhatsz! Szólj hozzá élő adásunkhoz Facebook-on, Skype-on vagy telefonon keresztül minden hétköznap 18:25-től a FIX-en!
Korábbi adásainkat ide kattintva nézheted vissza a videótárból!